بازار سرمایه ایران در شمار پربازده‌ترین‌ها در دنیا است
۴:۴۵ ب.ظ ، ۲۴ آبان ۱۳۹۵
۱۰۳۱۱
افشای اطلاعات بانکی اشخاص بدون مجوز مراجع قضایی ممنوع شد
۸:۳۵ ق.ظ ، ۲۵ آبان ۱۳۹۵

ترامپ مهمترین عامل موثر بر نوسانات بازارهای بین المللی طی ماه های آینده

کد خبر :۱۰۳۰۷

ترامپ مهمترین عامل موثر بر نوسانات بازارهای بین المللی طی ماه های آینده

ترامپ مهمترین عامل موثر بر نوسانات بازارهای بین المللی طی ماه های آینده
به نقل از پایگاه اینترنتی کیتکونیوز، قیمت جهانی طلا طی هفته گذشته بیش از ۶ درصد کاهش یافته است. این در شرایطی است که قیمت طلا ساعاتی پس از پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا به بیش از ۱۳۳۸ دلار رسیده بود ولی بعدا با کاهش شدیدی روبرو شد و به کمتر از ۱۲۲۰ دلار رسیده است.
بر اساس این گزارش موسسه کاپیتال اکونومیکس اعلام کرده است که بازارهای بین المللی بر این باورند که پیروزی ترامپ منجر به افزایش هزینه ها در پروژه های ساختاری و افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا خواهد شد.
در نتیجه قیمت جهانی طلا با افت شدیدی روبرو شده است. ولی برخی تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که سرمایه گذاران در شرایط کنونی توجهی به تاثیرات کلی سیاست های اقتصادی و مالی ترامپ ندارند، سیاست های اقتصاد و تجاری ترامپ در نهایت تورم زا بوده و به شدت به ضرر رشد اقتصادی جهان خواهد بود. این مساله در نهایت به نفع تقاضا و قیمت طلا و سایر فلزات گرانبها خواهد بود.
به نظر می رسد اجرای سیاست های اقتصادی و تجاری ترامپ طی ماه های آینده موجب افزایش کسری بودجه و بدهی های آمریکا خواهد شد و این مساله در نهایت به ضرر ارزش دلار نیز خواهد بود.
از سوی دیگر فدرال رزرو آمریکا با انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور آینده زیر فشار زیادی قرار می گیرد تا نرخ بهره را هر چند به صورت اسمی افزایش دهد.
به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی، ترامپ و سیاست های جنجالی اش می تواند مهمترین عامل موثر بر نوسانات بازارهای بین المللی طی ماه های آینده باشد. برخی موسسات مالی بزرگ جهان همچنان بر این باورند که قیمت طلا طی ماه های آینده با افزایش چشمگیری روبرو خواهد شد و افت قیمت طلا پس از پیروزی ترامپ طبیعی و عادی است.
ترامپ بی شک یک خطر بزرگ برای ثبات بازارهای مالی و سهام جهان به شمار می رود. فدرال رزرو آمریکا نیز در نشست دسامبر خود درباره نرخ بهره تصمیم گیری مهمی را خواهد داشت. تازه ترین نظرسنجی ها نشان می دهد که با توجه به پیروزی ترامپ، اختمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو به بیش از ۸۰ درصد رسیده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا